دیجیتال مارکتینگ چیست؟

Arman Kavosh
5 min readDec 29, 2020

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) اصطاحا به تمام بازاریابی‌هایی گفته می‌شود که از طریق وسایل الکترونیکی یا اینترنت، صورت می‌پذیرد. با دسترسی فراوانی به اینترنت، تعداد بالایی مخاطب به صورت آنلاین وجود دارد و بازار مناسبی برای معرفی و تبلیغات محصولات یا خدمات شما در فضای مجازی را ایجاد کرده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و میل افراد به سوی مجازی شدن، خرید و فروش مجازی گسترش فراوانی پیدا کرده است و کسب وکارهای حضوری دیگر شبیه به سابق، تاثیرگذار نیستند.

بازاریابی و مارکتینگ، همیشه به معنای ارتباط با مخاطبان در زمان و مکان مناسب است و بهترین مکانی که امروزه شما می‌توانید آنها را ملاقات کنید، دنیای مجازی و اینترنت است. دیجیتال مارکتینگ برای تمامی شغل‌ها مناسب است. فقط بسته به نوع فعالیت شما، نیاز است تا سیاست متفاوتی در نظر گرفته شود.

چرا باید از دیجتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ، فروشگاه آنلاین محصولات و خدمات شماست که مشتریان به آسان‌ترین راه ممکن و بدون هدر رفتن زمان می‌توانند به آن دست یابند. دیجیتال مارکتینگ بهترین راه برای برند سازی و معرفی آن است و تاثیر زیادی بر روی فروش شما دارد. از سوی دیگر هزینه‌های آن به مراتب کمتر از تبلیغات گذشته است. شما در دیجیتال مارکتینگ دیگر هزینه‌ای برای پرینت بنرها و پوسترها ندارید. تنها لازم است تا به بهترین شکل ممکن و از طریق متفاوت (سایت، اینستاگرام و …) محصولات خودتان را معرفی کنید. موارد زیر از مهمترین دلایلی است که باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم:

 1. هزینه کمتر در مقابل تبلیغات قدیمی
 2. ردیابی آسانتر مشتریان و بازار هدف
 3. درآمد بالاتر از طریق استراتژی‌های درست بازاریابی دیجیتالی
 4. تعامل بهتر با مخاطبان در مقایسه با تبلیغات قدیمی

مدیر دیجیتال مارکتینگ چه کاری می‌کند؟

فعالیت مدیریت دیجیتال مارکتینگ در راستای بهبود شرایط مجموعه در تمامی بخش‌های و کانال‌های دیجیتال است. این کانال‌های شامل کلیه موارد فضای مجازی، وب سایت شرکت، سئو، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات و … است. مدیر دیجیتال مارکتینگ، نحوه انجام تبلیغاتت و کلمات کلیدی مناسب برای هر یک از فضاهای مجازی را به عهده دارد. در شرکت‌های کوچک این فعالیت میان یک یا دو نفر تقسیم می‌شود و بسته به تخصص آنها، بخشی از کار را به عهده می‌گیرند اما در شرکت‌های بزرگ برای هر بخش (سئو، فضای مجازی و …) فردی متخصص در نظر می‌گیرند و مدیریت دیجیتال مارکتینگ، مسئول هماهنگی میان این افراد است.

راه‌های انجام دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ، به تکنیک‌ها و کانال‌های اتصال به مشتریان گفته می‌شود که مورد استفاده آن در جایی است که افراد بیشترین استفاده را از آن دارند: اینترنت

موارد بسیاری برای استفاده جهت دستیابی به دیجیتال مارکتینگ وجود دارد.

 • موتور جستجوی گوگل (SEO)

سئو (SEO) یا به صورت کامل‌تر موتور جستجوی گوگل، به عملیاتی گفته می‌شود که با بهینه‌کردن سایت شما، رنک سایت را در گوگل ارتقا می‌دهد و باعث می‌شود تا ترافیک پیج شما بالا برود. تمامی متن‌هایی که در پیج خود می‌گذارید، در سئو تاثیر دارد پس استفاده درست از کلمات کلیدی (keywords) متناسب با کلماتی که افراد جستجو می‌کنند، باعث ترافیک بیشتر و در نتیجه باعث بالا رفتن رنک سایت شما می‌شود. همچنین هرچه تعداد لینک‌ها و بک لینک‌های شما بیشتر باشد، رنک شما بالاتر می‌رود

 • تولید محتوا

تولید محتوای مناسب برای کاربران، بسیار اهمیت دارد. نوشت مقالات در مورد فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید باعث می‌شود، مخاطب اطلاعات بیشتری در مورد کار شما پیدا کند و حتی تبدیل به مشتری شما شود.

 • شبکه‌های مجازی

کانال‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، فیسبوک و … باعث بهتر دیده شدن کار شما می‌شوند. مخصوصا اینستاگرام به دلیل تعداد بالای استفاده کننده می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد تا بازاریابی خود را در آنجا گسترش دهید.

 • ایمیل

ارسال ایمیل تبلیغاتی و کاتالوگ‌های خود به ایمیل افراد، یکی دیگر از راه‌های انجام دیجیتال مارکتینگ است. در کنار تبلیغاتی که برای محصولات یا خدمات خودتان انجام می‌دهید، با ارسال ایمیل می‌توانید بازدید سایت خود را نیز افزایش دهید که منجر به بهبود سئو و افزایش رنک سایت در گوگل می‌شود.

 • سایت‌ها

سایت شما، ویترین شماست. پس بهتر است سایتی جذاب داشته باشید تا بتوانید مشتریان بیشتری را برای استفاده از خدمات و امکانات خود جذب کنید. در سایت خود حتما قسمت ثبت نظر در مورد هر محصول یا خدمت و حتی مقالات خود داشته باشید و همیشه سعی کنید که به تمامی کامنت‌ها پاسخ دهید. این کار باعث اعتماد بیشتر به شما می‌شود و در کنار آن بازدید سایت را بالا می‌برد.

برای آشنایی با طراحی سایت، اینجا کلیک کنید.

و سایر مواردی که قابلیت ارتباط‌ گیری با افراد از طریق اینترنت را دارد، از راه‌های استفاده برای دیجیتال مارکتینگ است.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگی موفق است که هدف مشخصی داشته باشد و برنامه‌ریزی دقیقی برای رسیدن به آن هدف تدوین کند. در کنار آن، استفاده از فاکتورها و وسیله‌های مناسب نیز می‌تواند در این راه به شما کمک کند. نمونه‌ای از این ابزارها در زیر آمده است. هر بخش از دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای مخصوص به خود را دارد. در ادامه به چندین ابزار کارآمد برای دیجیتال مارکتینگ اشاره می‌کنیم:

 • کلمات کلیدی گوگل (Google Keyword Planner)

بهترین نرم افزار برای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای استفاده در دیجیتال مارکتینگ، گوگل کی‌ورد است. این نرم افزار تحت وب می‌باشد که توسط گوگل به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم از میان کلمات کلیدی، کلمه‌ای که بیشترین جستجو را دارد، پیدا کنیم.

لینک سایت گوگل کی‌ورد: https://ads.google.com/intl/en_cy/home/tools/keyword-planner/

برای آموش استفاده از گوگل کیورد اینجا کلیک کنید

 • گوگل سرچ کنسول (Google Search Consol)

نرم افزار گوگل سرچ کنسول نیز، نحت وب و مختص به کمپانی گوگل است که مشکلات سایت را شناسایی می‌کند و ایراداتی که سایت از لحاظ فنی دارد را تا حدودی برطرف می‌کند.

لینک سایت گوگل سرچ کنسول: https://search.google.com/search-console/about

 • گوگل آنالیتیکس (google analytics)

گوگل آنالیتیکس نیز نرم افزار تحت وبی است که ترافیک سایت شما را نمایش می‌دهد. شما با استفاده از این نرم افزار به راحتی می‌توانید داده‌های وب سایت خودتان را مشاهده کنید و بر اساس ترافیک ورودی، سیاست‌های بازاریابی خودتان را مشخص کنید. همچنین کلمات کلیدی که باعث شده است کاربران وارد سایت شما شوند را به شما نمایش می‌دهد.

لینک سایت گوگل آنالیتیکس: https://analytics.google.com/

 • شبکه‌های مجازی

شبکه‌های مجازی مانند فیسبوک (Facebookاینستاگرام (Instagramلینکداین (LinkedInتوئیتر (Twitterتلگرام (Telegram) و … به دلیل محبوبیتی که در میان کاربران دارند، می‌توانند تاثیر مثبتی بر روی بهتر دیده شدن برند شما داشته باشند.

نتیجه گیری

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی، به شما کمک می‌کند تا برند، محصولات و خدمات کسب و کار شما، در زمان کوتاهی بهتر دیده شود و بازارهای آنلاین را مال خود کند. بازارهای دیجیتال، ظرفیت نامحدود با کاربران فراوان دارد که امکان رشد شما در آن بسیار زیادتر از رشدتان در بازرهای حقیقی است. فقط کافی است تا نحوه انجام دیجیتال مارکتینگ را بدانید و بتوانید از ابزارهای آن به درستی استفاده کنید.

تیم دیجیتال مارکتینگ آرمان کاوش، تیمی حرفه‌ای است که می‌تواند شما را در این راه کمک کند. استراتژی‌های مختلف ما در زمینه‌های سئو، فضای مجازی، تولید محتوا و … این امکان را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند تا به سوی پیشرفت حرکت کنید و هر روز فروش بیشتری داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ما، اینجا کلیک کنید

--

--

Arman Kavosh

Akam's mission: Software service provider Advertising and send text messages Website design, SEO and content production Carrying out network